Oskoła. Zdrowie za grosz, czyli o właściwościach wody brzozowej...

...wiosna, mimo że  to cudowna, nastrajająca pozytywnie do życia pora roku- paradoksalnie wiąże się też ze znacznym spadkiem energii. Od kilku tygodni zauważyłam, że po powrocie z pracy do domu mam ochotę... zwyczajnie robić 'nic'. I tak dzień za dniem mija mi na przeglądaniu neta, czytaniu książek i szeroko rozumianym wypoczynkiem biernym ;).
Panaceum na mój spadek energii okazał się s sok z brzozy- bzowina vel oskoła :). Genialny specyfik !



Sok z brzozy- skąd?
Sok najlepiej pozyskiwac oczywiście...samemu. Idealnym momentem jest przelom: luty/marzec i początek kwietnia.Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Aby sprawdzić, czy drzewo nadaje się do pozyskania soku należy przekuć korę szpikulcem. Jeżeli pojawi się na niej kropla soku- będzie to ewidentny znak, że nadeszła idealna pora na  ściąganie soku. W pniu drzewa wiercimy wiertarką otworem o glebokosci do 5 cm.W otworze mocujemy rurkę, a jej koniec  wkladamy do pojemnika w ktorym zbierac będzie się woda.Woda spływa powoli ale po uplywie 2 dni powinno być ok. 3 litrów napoju :).Na zakończenie otworem zapychamy kołeczkiem lub smarujemy pastą do leczenia pnia drzewa. Warto pamiętać, że sok moze być przechowywany  w niskiej temperaturze ( najlepiej w lodowce)nie dluzej niz 4 dni. Po tym czasie traci swoje cenne właściwości i mętnieje. Nie nalezy go podgrzewać ani wystawiac na działanie promieni słonecznych.

Ile wypijać?
Należy wypijać ok. 1 szklanki soku brzozowego w ciągu dnia.Woda ma lekko słodki smak ale mozna dodać do niej rownież miód lub sok  z malin :).  Warto dodać, że wodę mozna stosować również zewnętrznie- w foirmie wcierki do włosów. Wodę przelewamy do buteleczki z atomizerem, dodajemy kilka kropli spirytusu i spryskujemy skalp na noc. Rano myjemy głowę. Można stosować również po myciu. Podobno przy dłuższym stosowaniu daje niesamowite efekty w postaci mocniejszych cebulek i masy baby hair :). Nie potwierdzam- testuję!

I najważniejsze- właściwości!
Sok z brzozy zawiera liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki:
-kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, liczne witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne, garbniki.


Istnieją teorie, że sok z brzozy jest w stanie złagodzić stadium nowotworowe a nawet cofnąć chorobę. Niestety nie ma na to naukowych dowodów. Udowodniono natomiast działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, które  przecież nasilają się na przedwiośniu.Drzewo to od wieków było uznawane za głównego "czyściciela'' toksyn w organizmie oraz jako specyfik zapobiegający powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym. Jego główną zaletą jest oczyszczanie organizmy ze złogów w przewodach moczowych.Sok pomaga w regularnym wydalaniu moczu. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby o osłabionej odporności, ze skłonnościa do przeziębień, po przebytych przewlekłych chorobach a także seniorzy. Sok reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię. To kolejny dowód na to, że najlepsze rzeczy  pochodzą  z natury i najczęściej są za darmo! Na zdrowie :) :) :)!

Komentarze

  1. na dniach :). Tempo życia na początku nowego m-ca chyba mnie przerosło!

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, oskoła to wczesnowiosenny skarb. Piję i ja :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Finansowe podsumowanie stycznia 2022....

TANIE GOTOWANIE... czyli przepis na obwarzanki :)

TANIE GOTOWANIE, czyli o kuchni za kilka groszy...